top of page

ENGLISH na dovolenke?

Som mama dvoch chlapcov (4 a 6 rokov) a učíme sa spolu doma po anglicky. Leto a špeciálne letná dovolenka je pre mňa ideálny čas na učenie sa angličtiny.


👀"Ty učíš deti angličtinu aj na dovolenke!?!" možno sa pýtate aj vy, s hrôzou si predstavujúc, ako moji chlapci sedia na izbe za stolom nad úlohou z angličtiny a potajomky túžobne pokukujú po bazéne za oknom. Tak to ale vôbec nie je😅

Naše učenie je hravý proces, ktorý nás sprevádza, kamkoľvek ideme. Či do lietadla, či na výlet, či k bazénu. A všade nám prináša veselú zábavu a príjemný spoločný rodinný čas.


Aby sa dieťa naučilo po anglicky v tomto kľúčovom, senzitívnom období pre vývin jazyka, potrebuje consistent exposure, neustály prísun angličtiny. Aj preto neprestávame veru ani na dovolenke. Nie je to ale žiadny stres navyše a rada vám ukážem prečo a ako sa učíme na dovolenke my 😊
Je na to niekoľko dôvodov:


  • Tak či tak rozprávam po anglicky s ľuďmi okolo mňa, takže mi je oveľa prirodzenejšie hovoriť po anglicky aj na chlapcov. Aj oni musia prirodzene viac hovoriť po anglicky, pretože ľudia okolo na nich hovoria po anglicky - prihovára sa im teta v obchode, ujo zmrzlinár, čašník v reštaurácii. A svoju obľúbenú chocolate ice cream si s radosťou vypýtajú aj sami 🍧


  • V lietadle sme peknú polhodinu strávili pri hre s našou veľkou zvieratkovou sadou Big Animal Bundle, ktorá je ideálna práve na cesty. Worksheety, flashcards, omaľovánky so slovíčkami, ktoré sa práve učíme, tie veru vždy prídu vhod, keď treba pre deti nejakú rýchlu aktivitu, aby nevyvádzali :D A nezaberajú skoro žiadne miesto! Stačí byť len pripravený😎  • Keďže pri mori často jeme veľa morských plodov mnohé zvieratká zo sady Big Animal Bundle opakujeme aj na tanieri :D Alebo v morskom akváriu. Vidieť živého žraloka za sklom je silný zážitok pre dieťa aj dospelého. A to pomôže slovíčko shark naplno v pečatiť do pamäti.


  • Keďže sa oveľa viac stravujeme v reštaurácii ako bežne, je to pre chlapcov veľmi zaujímavé a hráme sa na reštauráciu, aj keď jeme v apartmáne alebo sedíme na terase. Chlapci sú čašníci a my si objednávame, samozrejme po anglicky, lebo tak sme to robili cez deň aj v tej skutočnej reštaurácii. Je to preto pre deti veľmi prirodzené. Objednávame, čo nás napadne, alebo to, čo sme práve jedli cez deň. „An octopus, please.“ „A chocolate cake.“ „I don´t have a spoon. A spoon please.“ „How much is it? Here you go, 5 Euros for you.“ Samozrejme, nosia nám imaginárne veci :)


  • Na angličtinu sa dajú využiť aj krátke momenty dňa, niekedy 30 sekúnd. Niekedy 2 minúty. Napríklad kým čakáte na raňajky, kým dovaríte obed, alebo čakáte v reštaurácii na jedlo. Na tomto videu čakám, kým mi sa mi uvaria vajíčka na raňajky.


  • Kým cestujete autom na výlet si môžete spievať anglické pesničky. Keď v obchode vyberáte, čo kúpite, pomenujte si to po anglicky. Dôležité je si vybrať nejaký okruh slovnej zásoby a tú dookola počas dovolenky používať, aby si mali šancu slovíčka zapamätať. A potom tie slovíčka používať v krátkych jednoduchých vetách, keď hovoríme po anglicky na dieťa. Často nás na Slovensku brzdí hovoriť na deti po anglicky mimo domu strach, že na nás budú ľudia čudne pozerať. V zahraničí nebudú, každý tam hovorí po anglicky. Využite to! 😊 K tomu ešte večer prečítať anglickú knižku, možno aj tú, ktorú si tam po anglicky práve kúpite. Pretože slovenskú tam zrejme nenájdete.


  • Na dovolenke si možno nájdu nových kamarátov, s ktorými sa budú chcieť dorozumievať. Deti sa skamarátia veľmi rýchlo a ak vedia hoci iba pár slovíčok, ľahko sa pustia do debaty. My máme to šťastie, že pravidelne chodíme k naším známym na Krétu. Teraz sme tu už tretí rok a ja vidím tie pokroky. Prvýkrát sa zmohli na Hello! a Thank you! Aj to som im to musela predtým pošepkať. Druhýkrát zvládali How are you? a Do you want a .... ? Yes, please. Prípadne hovorili jednotlivé slovíčka. Car, car! keď ukazovali, aké majú nové autíčko. Teraz komunikujú oveľa viac a sami od seba, nie iba, keď sa im teta Flora prihovorí. Tvoria samostatné vety ako Look, Flora, I swim! I am a water king! Predtým behali za mnou ako sa čo povie po anglicky a potrebovali celé vety, teraz sa pýtajú, keď im chýba slovíčko, ale zasadia si ho do vety sami. Najväčší pokrok ale badám v tom, že sa hanblivo neschovajú mne do sukne, keď na nich niečo povedia po anglicky, ale dokážu oveľa viac pochopiť a dorozumieť sa sami. Určite je to aj vekom, aj tým, že ich poznajú stále lepšie, ale som blažená, keď vidím ako vedia angličtinu používať v praxi a vidia jej reálne použitie.


  • Navyše, a toto je asi najdôležitejší bod. Sme opäť spolu celý deň a máme na seba čas. Netlačia ma povinnosti, domáce práce. Hráme sa spolu oveľa viac. Máme síce kopu programu a sme často celý deň vonku. Ale sme pritom intenzívne spolu. Veľa sa rozprávame. A často práve po anglicky.


Preto sa za mňa sa na dovolenke učí angličtina najlepšie. Veď keď každé ráno opakujem „We are going to the beach!“ nie je možné, aby si to nezapamätali 😊 Pravidelne tiež kontrolujeme, či máme zabalené goggles, swimsuits, towels a rubber rings v našej beach bag. A potom sa pýtam Are you ready? a hrdo odpovedajú Ready!

Cestou do škôlky by som týmto asi nevedela vzbudiť rovnaké nadšenie :D


Drobné kúsky. Drobné krôčiky. Ale po týždni ma syn šokoval odpoveďou na moju otázku: Where is your daddy? keď som hľadala manžela:


I dont know where is your daddy.Ok, má tam chybičku, teda dve😅 Ale je to súvetie! ktoré povedal a dal dokopy úplne sám. Som nadšená!💪

Dovolenku hodnotím na jednotku 🤩


Chcete sa aj vy učiť s deťmi doma po anglicky?Pridajte sa do FB skupiny zdarma Mama je najlepšia učiteľka, kde je vyše 1000 žien s rovnakým cieľom 🌞Ak vás téma domáceho učenia sa zaujala, určite vám príde vhod pravidelná inšpirácia a nové nápady ako na to, ktoré tu zdieľam ja alebo ostatné mamy. A veľkú silu má práve komunita- vidieť ako iné mamy doma učia svoje deti po anglicky je veľká motivácia pustiť sa tiež do toho.


Martina Rapcová,

zakladateľka jazykovej školy English House a projektu Angličtina s mamou

Comments


Featured Posts
Recent Posts
Follow Us
  • Facebook Basic Square
Archive

subscribe for updates

Congrats! You’re subscribed! Super! Budeme Vám zasielať novinky!

bottom of page