top of page

6 steps to kick-start your English this summer

6 krokov ako nakopnúť svoju angličtinu už toto leto

Leto v plnom prúde, či ako som si dnes s hrôzou uvedomila, za polovicou a vaše veľké letné plány ležia ľadom? Veľa mojich študentov končilo jarný semester s tým, ako si v lete všetko zopakujú, prepíšu slovíčka a budú sa ich učiť. Tak ako ste na tom, vážení?

Nemôžem vás súdiť, tiež som sa k môjmu letnému zoznamu ešte takmer nedostala :D Rozhodla som sa vám aspoň trošku pomôcť na diaľku, týchto 6 krokov vám dostane angličtinu do každého dňa.

STEP ONE Every day at least one minute! Minútka je nič, minútka je málo. Takže si ju každý deň dokážete nájsť! Alebo každý druhý deň 5 minút. Toto je najdôležitejší krok. Vypestovať si návyk a uvedomiť si, že radšej menej, ale pravidelne. Z dlhodobého pohľadu vám to dá viac ako raz za leto na hodinu a pol. V nasledujúcich krokoch sa dočítate, čo počas tejto minútky či 5-minútovky môžete robiť.

Najzákladnejší typ - ak ešte nemáte facebook, gmail, instagram či iné účty v angličtine, je najvyšší čas! Hlavne začiatočnícky študenti majú z tohto kroku strach, avšak neexistuje lepší spôsob ako dostať slovíčka ako reply, share, follow, add atď. prirodzene do slovnej zásoby.

STEP TWO Like our facebook page!

Viem, že to znie ako lacný nábor na budovanie našej fanúšikovskej základne (a áno, každý lajk nás teší) je to však pre vás veľmi jednoduchý krôčik vpred smerom k dosiahnutiu kroku č. 1. Nepridávame príspevky tak často, že by vám to zahltilo vašu nástenku, ale sem tam vám to na nej vyhodí zaujímavé frázové slovesá, alebo slovíčka k nejakej téme, synonymá, frázy ktoré sa vám môžu zísť, video či článok, ktorý si môžete pozrieť a prečítať. Zaberie vám to minútku, možno dve a pokojne stačí keď sa pokúsite zapamätať si jedno slovíčko!

STEP THREE Visit a Foreign Language Bookstore

Za leto aspoň jednu knihu! A čím viac tým lepšie. Toto asi netreba rozpisovať, všetci učitelia vám určite vždy opakovali, aké dôležité je čítať v jazyku, ktorý sa učíte. Tak toto leto si to zoberte k srdcu (veď čo ak máme náhodou pravdu?) a siahnite po nejakom Graded Reader.

Čo to je? Knižka prispôsobená jednotlivým jazykovým úrovniam. Prečo? Namiesto náročného lúskania sa extra zložitým textom čítate text ktorému rozumiete, ktorý používa známe gramatické zvraty a konštrukcie. Čítanie je tak aj zábava, nie iba listovanie v slovníku. Nebojte sa, že takto sa nič nenaučíte. Veľkou výhodou týchto knižiek je, že nová slovná zásoba sa priebežne v príbehu opakuje a ku koncu knihy si ju prirodzene zapamätáte.

A ak máte do obchodu ďaleko, alebo sú vám knižky príliš drahé, tento link určite poteší každého. Nájdete tu známe aj neznáme knižky v kategóriách podľa všetkých jazykových úrovní. Enjoy!

http://english-e-books.net/

STEP FOUR Cook in English